This page was generated from this file:
Giant Spider.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Spider |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Mar 15, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant spider | Height | 65 in | Hair | N/A |
| Gender | Varies | Weight | 144 lb | Eyes | Black |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 102 |
| Advantages | 179 |
| Disadvantages | -45 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 14 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 14 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 8 |
| Basic Move | 8 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d, 2d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 39 lb | 8 | 11 |
| Light (1) | 78 lb | 6 | 10 |
| Medium (2) | 117 lb | 4 | 9 |
| Heavy (3) | 234 lb | 3 | 8 |
| X-Heavy (4) | 390 lb | 1 | 7 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 39 lb |
| One-Handed Lift | 78 lb |
| Two-Handed Lift | 312 lb |
| Shove and Knock Over | 468 lb |
| Running Shove and Knock Over | 936 lb |
| Carry on Back | 585 lb |
| Shift Slightly | 1,950 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 14 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -14 |
| Check #2 | -28 |
| Check #3 | -42 |
| Check #4 | -56 |
| Dead | -70 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 179 | |
| Binding 12 Engulphing, +60%; Sticky, +20%; Jet, +0%; Can be used to build area-covering webs, 1 minute per hex covered (This can be layered for extra-strong webbing), +10%. | 46 | B40 |
| Clinging | 20 | B43 |
| Damage Resistance 5 Can't wear armor, -40%. | 15 | B47 |
| Extra Legs 8, +15; Cannot Kick, -50%. | 8 | B54 |
| Innate Attack (Toxic) 2 Cyclic 5 (1 sec), +500%; Side Effect (Paralysis), +200%; Follow-Up (Teeth), +0%. | 64 | B62 |
| Peripheral Vision Easy to Hit (Others can target your eyes at only -6 to hit), -20%. | 12 | B74 |
| Teeth, Fangs Armor Divisor (DR/5), +150%. | 5 | B91 |
| Terrain Adaptation (Spider Webs) Allows walking on spider webs without sticking | 5 | B93 |
| Vibration Sense Only through spider webs, -60%. | 4 | B96 |
| Disadvantages | -15 | |
| No Physical Attack (Arms) | -10 | B53 |
| Semi-Upright | -5 | B153 |
| Features | 0 | |
| Four front legs counts as a pair of arms for manipulation purposes | 0 | |
| Increased Size | 0 | |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 16 | DX+2 | 4 | B182 |
| Innate Attack (Projectile) | 16 | DX+2 | 4 | B201 |
| Stealth | 14 | DX+0 | 2 | B222 |
| Survival (Jungle) | 12 | Per+0 | 2 | B223 |
| Survival (Mountain) | 11 | Per-1 | 1 | B223 |
| Survival (Woodlands) | 11 | Per-1 | 1 | B223 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 14 | No | 1d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 14 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 16 | 11 | 1d cr | C | ||
| Teeth, Fangs | Bite | 16 | No | No | 1d imp | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|