This page was generated from this file:
Giant Scorpion.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Scorpion |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 5, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Scorpion | Height | 110 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 680 lb | Eyes | Black |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Tan, Brown or Black |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 145 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 10 |
| Spells | 0 |
| Race | 135 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 20 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 2 |
| Fright Check | 4 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 80 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 160 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 240 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 480 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 800 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 80 lb |
| One-Handed Lift | 160 lb |
| Two-Handed Lift | 640 lb |
| Shove and Knock Over | 960 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,920 lb |
| Carry on Back | 1,200 lb |
| Shift Slightly | 4,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 20 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -20 |
| Check #2 | -40 |
| Check #3 | -60 |
| Check #4 | -80 |
| Dead | -100 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Giant Scorpion | 135 | |
| Advantages | 375 | |
| Ambidexterity | 5 | B39 |
| Claws, Blunt (Hands) | 3 | B42 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Damage Resistance 5 Can't wear armor, -40%. | 15 | B47 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Extra Legs Six legs, +10. | 10 | B54 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 2 | 20 | B14 |
| Increased Perception 10 | 50 | B16 |
| Increased Strength 10 Size 1, -10%. | 90 | B14 |
| Nictitating Membrane 5 | 5 | B71 |
| Night Vision 6 | 6 | B71 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Stinger | 30 | |
| Innate Attack (Toxic) 1 Cyclic 6 (10 sec), +300%; Follow Up (Impaling Striker Tail), +0%; Symptoms (Paralysis, 1/2 HP), +300%. | 28 | B62 |
| Striker, Impaling (Tail) Limited Arc (Straight Ahead), -40%; Cannot Parry, -40%. | 2 | B88 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Disadvantages | -210 | |
| Decreased Intelligence 8 | -160 | B15 |
| Ham-Fisted (Severe) | -10 | B138 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 1 | 0 | |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+1 | 2 | B182 |
| Stealth | 14 | DX+1 | 4 | B222 |
| Wrestling | 14 | DX+1 | 4 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Blunt (Hands) | Pinch | 14 | 11 | No | 2d cr | C | |
| Innate Attack (Toxic) | Follow-Up (Sting) | 0 | No | No | 1d tox | N/A | N/A |
| Striker, Impaling (Tail) | Sting | 14 | No | No | 2d+1 imp | C | |
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 2d-2 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|