This page was generated from this file:
Giant Riding Spider.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Riding Spider |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Mar 15, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant spider | Height | 65 in | Hair | N/A |
| Gender | Varies | Weight | 132 lb | Eyes | Black |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 110 |
| Advantages | 173 |
| Disadvantages | -45 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 12 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 15 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 8 |
| Basic Move | 8 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 45 lb | 8 | 11 |
| Light (1) | 90 lb | 6 | 10 |
| Medium (2) | 135 lb | 4 | 9 |
| Heavy (3) | 270 lb | 3 | 8 |
| X-Heavy (4) | 450 lb | 1 | 7 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 45 lb |
| One-Handed Lift | 90 lb |
| Two-Handed Lift | 360 lb |
| Shove and Knock Over | 540 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,080 lb |
| Carry on Back | 675 lb |
| Shift Slightly | 2,250 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 15 |
| Reeling | 4 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -15 |
| Check #2 | -30 |
| Check #3 | -45 |
| Check #4 | -60 |
| Dead | -75 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 173 | |
| Binding 12 Engulphing, +60%; Sticky, +20%; Jet, +0%; Can be used to build area-covering webs, 1 minute per hex covered (This can be layered for extra-strong webbing), +10%. | 46 | B40 |
| Clinging | 20 | B43 |
| Damage Resistance 5 | 25 | B47 |
| Extra Legs 8, +15; Cannot Kick, -50%. | 8 | B54 |
| Innate Attack (Toxic) 2 Cyclic 5 (1 sec), +500%; Follow-Up (Teeth), +0%. | 48 | B62 |
| Peripheral Vision Easy to Hit (Others can target your eyes at only -6 to hit), -20%. | 12 | B74 |
| Teeth, Fangs Armor Divisor (DR/5), +150%. | 5 | B91 |
| Terrain Adaptation (Spider Webs) Allows walking on spider webs without sticking | 5 | B93 |
| Vibration Sense Only through spider webs, -60%. | 4 | B96 |
| Disadvantages | -15 | |
| No Physical Attack (Arms) | -10 | B53 |
| Semi-Upright | -5 | B153 |
| Features | 0 | |
| Four front legs counts as a pair of arms for manipulation purposes | 0 | |
| Increased Size | 0 | |
| Meta-Trait: Domestic Animal | -30 | B263 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | |
| Valuable Property | -10 | B156 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 16 | DX+2 | 4 | B182 |
| Innate Attack (Projectile) | 16 | DX+2 | 4 | B201 |
| Mount | 13 | DX-1 | 1 | B210 |
| Stealth | 14 | DX+0 | 2 | B222 |
| Survival (Woodlands) | 11 | Per-1 | 1 | B223 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 14 | No | 1d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 14 | No | 1d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 16 | 11 | 1d+1 cr | C | ||
| Teeth, Fangs | Bite | 16 | No | No | 1d+1 imp | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
This is a giant spider large enough to be ridden by a normal-sized human. They're normally ridden without a saddle of any kind. The rider simply climbs on the spider's neck, or the main body. Then they're directed through foot and leg movements, but this imposes a -3 penalty to skill (most spider riders buy the Hands-Free Riding Technique). Some few use harnesses tied to the spider's fangs, but attaching them and removing them is dangerous and leaving them on can interfere with the spider's daily life.
The skill used is Riding (Spider).
In the wild, exchange Domestic Animal for Wild Animal and remove the Mount skill. They normally live off of birds that get caught in webs they string between trees, but some also live on other giant insects. Legend has it that breaking these animals for riding is incredibly dangerous.
Even domesticated, these animals can be dangerous to their owners if they ever touch their web.
These spiders are normally trained to respond to a whistle or other kind of signal. Sometimes they're trained to respond to their rider's specific voice. When they're called, they leave their web and approach the rider, at which point they can be mounted safely.
If their web is disturbed during this time, they'll attack, just as they normally would, even if it's their rider.