This page was generated from this file:
Giant Rat.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Rat |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Feb 15, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Rat | Height | 64 in | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 168 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| -9 points | |
|---|---|
| Attributes | 60 |
| Advantages | 55 |
| Disadvantages | -131 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | -1 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 9 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 6 |
| Health (HT) | 17 |
| Will | 6 |
| Fright Check | 6 |
| Basic Speed | 7.5 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 14 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d-1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 16 lb | 7 | 10 |
| Light (1) | 32 lb | 5 | 9 |
| Medium (2) | 48 lb | 4 | 8 |
| Heavy (3) | 96 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 160 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 16 lb |
| One-Handed Lift | 32 lb |
| Two-Handed Lift | 128 lb |
| Shove and Knock Over | 192 lb |
| Running Shove and Knock Over | 384 lb |
| Carry on Back | 240 lb |
| Shift Slightly | 800 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 3 |
| 5 | Face | -5 | 1 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 1 |
| 16 | Foot | -4 | 1 |
| 17-18 | Neck | -5 | 1 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 17 |
| Tired | 5 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -17 |
| Current HP | |
| Basic HP | 9 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -9 |
| Check #2 | -18 |
| Check #3 | -27 |
| Check #4 | -36 |
| Dead | -45 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 55 | |
| Acute Taste & Smell 4 | 8 | B35 |
| Damage Resistance 1 | 5 | B47 |
| Fur | 1 | B101 |
| Innate Attack (Toxic) 1 Cyclic 9 (1 day; Resistable), +45%; Contagious (Mildly), +20%; Fixed Delay (1 day), +0%; Resistible (HT-2), -20%; Aura, +80%; Blood Agent, -40%; Melee Attack, -30%. Bacterial Disease | 7 | B62 |
| Night Vision 5 | 5 | B71 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Reduced Consumption 1 Cast-Iron Stomach, -50%. | 1 | B80 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Temperature Tolerance 2 | 2 | B93 |
| Vibration Sense | 10 | B96 |
| Disadvantages | -101 | |
| Appearance Ugly, -8. | -8 | B21 |
| Bad Grip 1 | -5 | B123 |
| Chummy (Gregarious) React to others at +4; -2 to IQ-based skills when alone, or -1 in a group of 4 or less | -10 | B126 |
| Colorblindness | -10 | B127 |
| Ham-Fisted (Severe) | -10 | B138 |
| Incurious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B140 |
| Innumerate | -5 | B140 |
| No Depth Perception | -15 | B144 |
| Semi-Upright | -5 | B153 |
| Short Lifespan 2 | -20 | B154 |
| Sleepy (1/2 time) | -8 | B154 |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Survival (Woodlands) Can be traded out for Survival (Plains), Survival (Swampland), or Urban Survival | 12 | Per+2 | 8 | B223 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 1d-3 cr | C | ||
| Teeth, Sharp | Bite | 13 | No | No | 1d-3 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|