This page was generated from this file:
Giant Fly.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Fly |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 4, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Fly | Height | 73 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 170 lb | Eyes | Red |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Black |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | N/A |
| 90 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 6 |
| Spells | 0 |
| Race | 84 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 12 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 7 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 29 lb | 7 | 10 |
| Light (1) | 58 lb | 5 | 9 |
| Medium (2) | 87 lb | 4 | 8 |
| Heavy (3) | 174 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 290 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 29 lb |
| One-Handed Lift | 58 lb |
| Two-Handed Lift | 232 lb |
| Shove and Knock Over | 348 lb |
| Running Shove and Knock Over | 696 lb |
| Carry on Back | 435 lb |
| Shift Slightly | 1,450 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 4 |
| 5 | Face | -5 | 2 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 2 |
| 8 | R. Arm | -2 | 2 |
| 9-10 | Torso | 0 | 2 |
| 11 | Groin | -3 | 2 |
| 12 | L. Arm | -2 | 2 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 2 |
| 15 | Hand | -4 | 2 |
| 16 | Foot | -4 | 2 |
| 17-18 | Neck | -5 | 2 |
| - | Vitals | -3 | 2 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 12 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -12 |
| Check #2 | -24 |
| Check #3 | -36 |
| Check #4 | -48 |
| Dead | -60 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Giant Fly | 84 | |
| Advantages | 354 | |
| Clinging | 20 | B43 |
| Damage Resistance 2 Can't wear armor, -40%; Partial (Not the Wings), -5%. | 6 | B47 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Extra Legs Six legs, +10. | 10 | B54 |
| Flight Winged, -25%. | 30 | B56 |
| Increased Dexterity 4 | 80 | B15 |
| Increased Health 4 | 40 | B14 |
| Increased Perception 10 | 50 | B16 |
| Increased Strength 2 | 20 | B14 |
| Increased Will 8 | 40 | B16 |
| Innate Attack (Corrosion) 2 Cyclic 3 (1 sec), +300%; Melee Attack (Reach C, No Parry), -35%; 1 Damage Per Level (Not Full Dice), x0.3. 3 cycles after initial exposure; Flies use this to digest food outside their body before sucking it up with their proboscis | 22 | B61 |
| Nictitating Membrane 2 | 2 | B71 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Reduced Consumption 4 Cast-Iron Stomach, -50%; Nuisance Effect (External Digestion, -2 to Reactions), -10%. | 4 | B80 |
| Disadvantages | -240 | |
| Decreased Intelligence 8 | -160 | B15 |
| Horizontal | -10 | B139 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Aerobatics | 14 | DX+0 | 4 | B174 |
| Flight | 14 | HT+0 | 2 | B195 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Innate Attack (Corrosion) 3 cycles after initial exposure; Flies use this to digest food outside their body before sucking it up with their proboscis | Vomit | 14 | No | No | 2 | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|