This page was generated from this file:
Giant Ant Queen.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Ant Queen |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 4, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Ant | Height | 70 in | Hair | None |
| Gender | Female | Weight | 151 lb | Eyes | Black |
| Age | 0 | Size | +2 | Skin | Dark Red or Dark Brown |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | N/A |
| 187 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 187 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 20 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 4 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 4 |
| Fright Check | 4 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 320 lb | 6 | 9 |
| Light (1) | 640 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 960 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 1,920 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 3,200 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 320 lb |
| One-Handed Lift | 640 lb |
| Two-Handed Lift | 2,560 lb |
| Shove and Knock Over | 3,840 lb |
| Running Shove and Knock Over | 7,680 lb |
| Carry on Back | 4,800 lb |
| Shift Slightly | 16,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 40 |
| Reeling | 13 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -40 |
| Check #2 | -80 |
| Check #3 | -120 |
| Check #4 | -160 |
| Dead | -200 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Giant Ant Queen | 187 | |
| Advantages | 443 | |
| Clinging | 20 | B43 |
| Damage Resistance 5 Can't wear armor, -40%. | 15 | B47 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Extra Hit Points 20 Size 2, -20%. | 32 | B16 |
| Extra Legs Six legs, +10. | 10 | B54 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 2 | 20 | B14 |
| Increased Perception 8 | 40 | B16 |
| Increased Strength 10 Size 2, -20%. | 80 | B14 |
| Lifting ST 20 Size 2, -20%. | 48 | B65 |
| Nictitating Membrane 5 | 5 | B71 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Telecommunication Vague, -50%; Scent Marking (Can leave messages as chemical trails), +10. | 5 | B91 |
| Tunneling (Move 2) 2 Reliable 14, +70%. Leaves stable tunnel on 12 or less | 68 | B94 |
| Vibration Sense | 10 | B96 |
| Disadvantages | -225 | |
| Decreased Intelligence 6 | -120 | B15 |
| Ham-Fisted (Severe) | -10 | B138 |
| Horizontal | -10 | B139 |
| No Depth Perception | -15 | B144 |
| One Arm | -20 | B147 |
| Selfless CR: 6 (Rarely). Applies to own colony; everything else is either an enemy, food or both | -10 | B153 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 2 | 0 | |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Quirks | -1 | |
| Uselessl Wings | -1 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 2d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 2d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 2d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|