This page was generated from this file:
Floating Disc.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Floating Disc |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 11, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Spell Being | Height | 3 in | Hair | Black, Wavy, Short |
| Gender | N/A | Weight | 0 lb | Eyes | Blue |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Light Brown |
| Birthday | N/A | TL | 4 | Hand | Left |
| 0 points | |
|---|---|
| Attributes | -66 |
| Advantages | 237 |
| Disadvantages | -173 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 2 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 15 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 5 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 5 |
| Fright Check | 5 |
| Basic Speed | 3 |
| Basic Move | 0 |
| Perception | 5 |
| Vision | 5 |
| Hearing | 5 |
| Taste and Smell | 5 |
| Touch | 5 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d+1, 2d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 720 lb | 0 | 6 |
| Light (1) | 1,440 lb | 0 | 5 |
| Medium (2) | 2,160 lb | 0 | 4 |
| Heavy (3) | 4,320 lb | 0 | 3 |
| X-Heavy (4) | 7,200 lb | 0 | 2 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 720 lb |
| One-Handed Lift | 1,440 lb |
| Two-Handed Lift | 5,760 lb |
| Shove and Knock Over | 8,640 lb |
| Running Shove and Knock Over | 17,280 lb |
| Carry on Back | 10,800 lb |
| Shift Slightly | 36,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 40 |
| Reeling | 13 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -40 |
| Check #2 | -80 |
| Check #3 | -120 |
| Check #4 | -160 |
| Dead | -200 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 234 | |
| 360° Vision | 25 | B34 |
| Flight Low Ceiling (5'), -25%. | 30 | B56 |
| Hard to Subdue 1 | 2 | B59 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Head) | 7 | B61 |
| Lifting ST 45 | 135 | B65 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Disadvantages | -145 | |
| No Manipulators | -50 | B145 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Features | 0 | |
| No Legs (Aerial) | 0 | B145 |
| Languages | 3 | |
| Language: Caster's Native Language Spoken (Native), +3. | 3 | B24 |
| Spell Being | -28 | |
| Advantages | 205 | |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Indomitable | 15 | B60 |
| Injury Tolerance (Diffuse) | 100 | B60 |
| Injury Tolerance (No Neck) Spell beings may actually have a neck, but it isn't a vulnerable spot | 5 | B61 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Zeroed | 10 | B100 |
| Disadvantages | -232 | |
| Cannot Learn | -30 | B125 |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Dependency (Mana) Rarity: Very Common, -5; Frequency: Constantly (Lose 1 HP per minute without it), x5; Aging (Age 2 years for each HP lost due to this dependency), +30%. | -32 | B130 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 12 (Quite Often). | -5 | B140 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Terminally Ill (1 month to live) | -100 | B158 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Quirks | -1 | |
| Sexless | -1 | B165 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
Floating Discs are three inches deep, five feet wide, and shaped like a dish. Given no instructions, they'll follow their creator around, leaving no more than one empty hex between them.