This page was generated from this file:
flesh_golem_ad_d_.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Flesh Golem (AD&D) |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jun 4, 2013 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 7' 6” | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 350 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 342 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 334 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 22 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d, 4d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 97 lb | 7 | 9 |
| Light (1) | 194 lb | 5 | 8 |
| Medium (2) | 291 lb | 4 | 7 |
| Heavy (3) | 582 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 970 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 97 lb |
| One-Handed Lift | 194 lb |
| Two-Handed Lift | 776 lb |
| Shove and Knock Over | 1,164 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,328 lb |
| Carry on Back | 1,455 lb |
| Shift Slightly | 4,850 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 22 |
| Reeling | 7 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -22 |
| Check #2 | -44 |
| Check #3 | -66 |
| Check #4 | -88 |
| Dead | -110 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Flesh Golem (SM +1 with Gigantism) | 334 | |
| Advantages | 473 | |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 2 | 40 | B15 |
| Increased Health 3 | 30 | B14 |
| Increased Strength 12 Size 1, -10%. | 108 | B14 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%. | 165 | P53 |
| Regeneration Extreme (You recover 10 HP per second), +150; Trigger, Occasional: Magical Electricity Attacks Cast on You, -30%; Heals Up to 1 HP Per Die of Magical Electricity Damage Cast on You, -30%; Magical, -10%. Lasts until all damage at time of casting is repaired | 45 | B80 |
| Resistant Magic, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Disadvantages | -141 | |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Decreased Time Rate Only When Hit by Magical Fire or Cold, -80%. | -20 | B129 |
| Frightens Animals Natural Animals Will Not Track You, -40%. | -6 | B137 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Gigantism | 0 | B20 |
| Perks | 3 | |
| Doesn't Need a Magic Weapon 3 You're effectively a magic weapon with a bonus equal to level, but only for the sake of determining what defenses you can penetrate; Only aids unarmed attacks | 3 | |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Covered in Scars and Stitches) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 15 | DX+3 | 8 | B182 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 13 | No | 2d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 13 | No | 2d+3 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 15 | 10 | 2d+1 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|