This page was generated from this file:
Ethyk.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Ethyk |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Oct 6, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Ethyk | Height | 1' | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 2 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | -4 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 150 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | -30 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 17 |
| Spells | 0 |
| Race | 163 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 2 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 5 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-6, 1d-5 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0.8 lb | 6 | 11 |
| Light (1) | 1.6 lb | 4 | 10 |
| Medium (2) | 2.4 lb | 3 | 9 |
| Heavy (3) | 4.8 lb | 2 | 8 |
| X-Heavy (4) | 8 lb | 1 | 7 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0.8 lb |
| One-Handed Lift | 1.6 lb |
| Two-Handed Lift | 6.4 lb |
| Shove and Knock Over | 9.6 lb |
| Running Shove and Knock Over | 19.2 lb |
| Carry on Back | 12 lb |
| Shift Slightly | 40 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 5 |
| Reeling | 1 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -5 |
| Check #2 | -10 |
| Check #3 | -15 |
| Check #4 | -20 |
| Dead | -25 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Ethyk | 163 | |
| Advantages | 362 | |
| Brachiator | 5 | B41 |
| Claws, Sharp (Feet) | 0 | B42 |
| Claws, Sharp (Hands) | 5 | B42 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Prehensile Tail: Extra Arm 1 Long 1, +100%; No Physical Attack, -50%. | 15 | B53 |
| Danger Sense | 15 | B47 |
| Discriminitory Hearing | 15 | B49 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Enhanced Dodge | 15 | B51 |
| Extra Attack 2 | 50 | B53 |
| Extra Hit Points 3 | 6 | B16 |
| Increased Basic Speed 2 Each level adds 0.25 to Basic Speed | 10 | B17 |
| Increased Dexterity 4 | 80 | B15 |
| Increased Perception 5 | 25 | B16 |
| Increased Will 7 | 35 | B16 |
| Infravision | 10 | B60 |
| Mind Control Independent, +70%; Emotion Control, -50%; Anger Directed at Anyone Other Than You or Your Allies Only, -40%; Takes Recharge (10 seconds), -10%; Based on Will, +20%; Magical, -10%. Margin of siuccess of 5 or more results in the target physically lashing out at the object of their anger | 40 | B68 |
| Talent (Ethyk) 1 | 5 | B89 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Disadvantages | -200 | |
| Decreased Intelligence 5 | -100 | B15 |
| Decreased Strength 8 | -80 | B14 |
| One Eye | -15 | B147 |
| Shyness Mild, -5. | -5 | B154 |
| Features | 0 | |
| Decreased Size 4 | 0 | B19 |
| Perks | 1 | |
| Fur | 1 | B101 |
| Wild Animal Domesticated Ethyks replace this with the Domestic Animal Meta-Trait | -30 | B263 |
| Disadvantages | -30 | |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Features | 0 | |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Climbing | 18 | DX+4 | 4 | B183 |
| Stealth | 16 | DX+2 | 4 | B222 |
| Survival (Woodlands) | 12 | Per+2 | 4 | B223 |
| Urban Survival | 12 | Per+2 | 4 | B228 |
| Brawling | 14 | DX+0 | 1 | B182 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 12 | No | No | 1d-6 cut | C,1 | |
| Claws, Sharp (Hands) | Slash | 14 | 11 | No | 1d-7 cut | C | |
| Natural | Kick | 12 | No | 1d-6 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 1d-5 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 11 | 1d-7 cr | C | ||
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 1d-7 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|