This page was generated from this file:
Dust Elemental.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Dust Elemental |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 9, 2008 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Elemental | Height | 8' 7” | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 642 lb | Eyes | Red |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | None |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 450 points | |
|---|---|
| Attributes | 58 |
| Advantages | 497 |
| Disadvantages | -112 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 5 | 8 |
| Light (1) | 40 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 60 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 120 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 27 |
| 5 | Face | -5 | 25 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 25 |
| 8 | R. Arm | -2 | 25 |
| 9-10 | Torso | 0 | 25 |
| 11 | Groin | -3 | 25 |
| 12 | L. Arm | -2 | 25 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 25 |
| 15 | Hand | -4 | 25 |
| 16 | Foot | -4 | 25 |
| 17-18 | Neck | -5 | 25 |
| - | Vitals | -3 | 25 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 20 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -20 |
| Check #2 | -40 |
| Check #3 | -60 |
| Check #4 | -80 |
| Dead | -100 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 496 | |
| Constriction Attack Not While Swarming, -20%. | 12 | B43 |
| Damage Resistance 25 Can't wear armor, -40%; Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Defense), +50%. | 88 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Flight Lighter Than Air, -10%; Low Ceiling (10'), -20%; Only While Swarming, -20%. | 20 | B56 |
| Injury Tolerance (Diffuse) Swarm (Can Affect Substantial), +160%. | 260 | B60 |
| Innate Attack (Corrosion) 2 Internal Attack, x0.2; Not While Swarming, -20%. This is disintegration, not acid | 4 | B61 |
| Innate Attack (Crush) 2 Symptoms (Disadvantage (Blindness)), +100%; Only While Swarming, -20%; Internal Attack, x0.2. | 4 | B61 |
| Jumper (World) Cannot Escort, -10%; Cannot Follow, -20%; Stunned, -10%; Tunnel, +40%; Specific Plane (Ooze/Acid), -60%. | 40 | B64 |
| Obscure (Vision) 8 Only While Swarming, -20%; Internal, x0.2. | 3 | B72 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Disadvantages | -40 | |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Invertebrate | -20 | B140 |
| Obsession Long term, -10. Disintegrating all matter | -10 | B146 |
| Perks | 1 | |
| Can pretend to be a pile of dust | 1 | |
| Planar Issues Only while off home plane, -10%. | -72 | |
| Bad Temper CR: 6 (Rarely). | -18 | B124 |
| Berserk CR: 6 (Rarely); Battle Rage, +50%. | -28 | B124 |
| Frightens Animals | -9 | B137 |
| Intolerance (Summoner) Scope: Common, -5. | -4 | B140 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -13 | B155 |
| Quirks | -1 | |
| Will not seek to return home They're content to stay when summoned and seek to disintegrate all matter around them | -1 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Wrestling | 13 | DX+2 | 8 | B228 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|