This page was generated from this file:
Diakk, Varath.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Diakk, Varath |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 16, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Diakk, Varath | Height | 5' 8” | Hair | N/A |
| Gender | Varies | Weight | 150 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 263 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 263 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 19 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 7 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 7 |
| Fright Check | 9 |
| Basic Speed | 6 |
| Basic Move | 9 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 72 lb | 9 | 11 |
| Light (1) | 144 lb | 7 | 10 |
| Medium (2) | 216 lb | 5 | 9 |
| Heavy (3) | 432 lb | 3 | 8 |
| X-Heavy (4) | 720 lb | 1 | 7 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 72 lb |
| One-Handed Lift | 144 lb |
| Two-Handed Lift | 576 lb |
| Shove and Knock Over | 864 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,728 lb |
| Carry on Back | 1,080 lb |
| Shift Slightly | 3,600 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 10 |
| 5 | Face | -5 | 8 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 8 |
| 8 | R. Arm | -2 | 8 |
| 9-10 | Torso | 0 | 8 |
| 11 | Groin | -3 | 8 |
| 12 | L. Arm | -2 | 8 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 8 |
| 15 | Hand | -4 | 8 |
| 16 | Foot | -4 | 8 |
| 17-18 | Neck | -5 | 8 |
| - | Vitals | -3 | 8 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 21 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -21 |
| Check #2 | -42 |
| Check #3 | -63 |
| Check #4 | -84 |
| Dead | -105 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Diakk, Varath | 263 | |
| Advantages | 350 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Damage Resistance 8 Tough Skin, -40%. | 24 | B47 |
| Enhanced Dodge | 15 | B51 |
| Extra Hit Points 2 Size 1, -10%. | 4 | B16 |
| Increased Basic Move 3 | 15 | B17 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 1 | 10 | B14 |
| Increased Perception 3 | 15 | B16 |
| Increased Strength 9 Size 1, -10%. | 81 | B14 |
| Magic Resistance 3 Improved, +150%. | 15 | B67 |
| Spell-Like Abilities Magical, -10%. | 96 | |
| Audible Glamer: Illusion Auditory Only, -70%; Ranged, +40%; Phantasm, -20%; Limited Use (1/day), -40%. | 5 | P94 |
| Dance of Weakening: Affliction 1 ST-5, +25%; Only With Assisstance From Three Other Diakka, -15%; Malediction (As Regular Spell), +100%; Fixed Duration, +0%; Must Dance Around Target From All Sides, -10%; Requires Complex Footwork, -20%; Take Extra Time 2, -20%; Cosmic (Irresistible Attack), +300%. | 45 | B35 |
| Jump: Affliction 1 Advantage: Super Jump 2 (Magical, -10%), +180%; Limited Use (2/day), -30%; Controlled by Recipient, +0%; Malediction (As Regular Spell), +100%. | 34 | B35 |
| Weakness: Affliction 1 ST-1, +5%; Malediction (As Regular Spell), +100%; Melee Attack (Reach C, No Parry), -35%; Limited Use (1/day), -40%. | 12 | B35 |
| Disadvantages | -88 | |
| Appearance Ugly, -8. | -8 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Cowardice CR: 12 (Quite Often), -2 Fright Check Penalty. | -10 | B129 |
| Decreased Intelligence 3 | -60 | B15 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 1 | 0 | B19 |
| Perks | 1 | |
| Teeth, Sharp Beak | 1 | B91 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 2d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 2d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 10 | 2d-2 cr | C | ||
| Teeth, Sharp Beak | Peck | 13 | No | No | 2d-2 pi+ | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|