This page was generated from this file:
Demon Brute.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Demon Brute |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 6, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Demon | Height | 83 in | Hair | Varies |
| Gender | Male | Weight | 189 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Vaies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 9 |
| Spells | 0 |
| Race | 241 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 17 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 10 |
| Health (HT) | 14 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 6.5 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 58 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 116 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 174 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 348 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 580 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 58 lb |
| One-Handed Lift | 116 lb |
| Two-Handed Lift | 464 lb |
| Shove and Knock Over | 696 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,392 lb |
| Carry on Back | 870 lb |
| Shift Slightly | 2,900 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 14 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -14 |
| Current HP | |
| Basic HP | 25 |
| Reeling | 8 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -25 |
| Check #2 | -50 |
| Check #3 | -75 |
| Check #4 | -100 |
| Dead | -125 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Demon | 241 | |
| Advantages | 406 | |
| Claws, Sharp (Feet) | 0 | B42 |
| Claws, Sharp (Hands) | 5 | B42 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Damage Resistance 5 | 25 | B47 |
| Discriminitory Smell Emotion Sense, +50%. | 23 | B49 |
| Extra Attack 2 | 50 | B53 |
| Extra Hit Points 8 | 16 | B16 |
| Flight Cannot Hover, -15%; Winged, -25%. | 24 | B56 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 2 | 40 | B15 |
| Increased Health 4 | 40 | B14 |
| Increased Strength 7 | 70 | B14 |
| Magery 0 Smell-Based, +0%. | 5 | B66 |
| Night Vision 5 | 5 | B71 |
| Reduced Consumption 2 Cast-Iron Stomach, -50%. | 2 | B80 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Striker, Crushing (Tail) Cannot Parry, -40%. | 3 | B88 |
| Striker, Impaling (Horns) Cannot Parry, -40%; Limited Arc (Straight Ahead), -40%. | 2 | B88 |
| Striking ST 2 | 10 | B88 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Disadvantages | -165 | |
| Appearance Monstrous, -20. | -20 | B21 |
| Bad Smell -2 Reaction penalty | -10 | B128 |
| Berserk CR: 12 (Quite Often). | -10 | B124 |
| Bully CR: 12 (Quite Often). | -10 | B125 |
| Callous | -5 | B125 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Frightens Animals | -10 | B137 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Impulsiveness CR: 12 (Quite Often). | -10 | B139 |
| Odious Personal Habit Considers All Fleshy Races Food; -2 Reaction | -10 | B22 |
| Sadism CR: 6 (Rarely). | -30 | B152 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Weakness (Blessed/Holy Objects, 1D/Min) | -20 | B161 |
| Features | 0 | |
| Affected by True Faith | 0 | |
| Detects as “Evil” regardless of actual morality This is about as equally helpful as it is a hinderance | 0 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+2 | 4 | B182 |
| Kicking (Brawling) | 14 | +0 | 3 | B231, MA75 |
| Tracking | 14 | Per+4 | 2 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 14 | No | No | 2d+1 cut | C,1 | |
| Claws, Sharp (Hands) | Slash | 14 | 11 | No | 2d cut | C | |
| Natural | Punch | 14 | 11 | 2d cr | C | ||
| Striker, Crushing (Tail) | 14 | 11 | No | 2d+3 cr | C | ||
| Striker, Impaling (Horns) | 14 | 11 | No | 2d+3 imp | C | ||
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 2d cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|