This page was generated from this file:
clay_golem_ad_d_.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Clay Golem (AD&D) |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jun 10, 2013 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Golem, Clay | Height | 8' | Hair | Clay |
| Gender | N/A | Weight | 600 lb | Eyes | Clay |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Clay |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 314 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 314 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 24 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 5.5 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d+1, 4d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 115 lb | 7 | 8 |
| Light (1) | 230 lb | 5 | 7 |
| Medium (2) | 345 lb | 4 | 6 |
| Heavy (3) | 690 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 1,150 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 115 lb |
| One-Handed Lift | 230 lb |
| Two-Handed Lift | 920 lb |
| Shove and Knock Over | 1,380 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,760 lb |
| Carry on Back | 1,725 lb |
| Shift Slightly | 5,750 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 0 |
| 8 | R. Arm | -2 | 0 |
| 9-10 | Torso | 0 | 0 |
| 11 | Groin | -3 | 0 |
| 12 | L. Arm | -2 | 0 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 0 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 0 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 24 |
| Reeling | 7 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -24 |
| Check #2 | -48 |
| Check #3 | -72 |
| Check #4 | -96 |
| Dead | -120 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Clay Golem (SM+1) | 314 | |
| Advantages | 761 | |
| Altered Time Rate 1 Limited Use (Once a Day), -40%; Uncontrollable Trigger (Starting Second Turn of Combat, Occasional), -5%; Unconscious Only, -20%. | 35 | B38 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Basic Move 2 | 10 | B17 |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Health 2 | 20 | B14 |
| Increased Strength 14 | 140 | B14 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Non-Blunt Physical), -40%. | 90 | P53 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 10 Limited (Non-Magical Physical), -40%; Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%. | 165 | P53 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Modified ST-Based Damage Cosmic (Healing Doesn't Work), +6. | 6 | P146 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Resistant Magic, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Sealed | 15 | B82 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -362 | |
| Cannot Learn Can Memorize, -40%. | -18 | B125 |
| Cannot Speak (Mute) | -25 | B125 |
| Decreased Basic Speed 1 Each level subtracts 0.25 from Basic Speed | -5 | B17 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Decreased Time Rate Only When Hit by Magical Disintegration, -80%. | -20 | B129 |
| Fragile (Unnatural) Resilient Golems don't have this | -50 | B137 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Valuable Property) | -10 | B156 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Weakness 1d damage per 30 minutes, -5; Water, x2. | -10 | B161 |
| Weakness 1d damage per minute, -20; Move Earth Spell Used on You, x1; Side Effect: Dread (Caster of the Spell, Occasiona), 11 yard radius), +70%. | -34 | B161 |
| Weakness Earthquake Spell Used Directly on You, x0.5; 1d damage per second, -40; Wounding Multiplier, x2, x2; Side Effect: Stunning, +50%. | -60 | B161 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 1 | 0 | B19 |
| Neither has nor spends Fatigue Points | 0 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 9 | No | 2d+1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 2d+2 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 2d cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|