This page was generated from this file:
Basilisk (Greater).gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Basilisk, Greater |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 30, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Basilisk | Height | 144 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 2,690 lb | Eyes | Pale Green |
| Age | 0 | Size | +2 | Skin | Dull Brown, Yellow Belly |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 200 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 4 |
| Spells | 0 |
| Race | 196 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 20 |
| Dexterity (DX) | 14 |
| Intelligence (IQ) | 5 |
| Health (HT) | 13 |
| Will | 5 |
| Fright Check | 7 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 3 |
| Perception | 5 |
| Vision | 5 |
| Hearing | 5 |
| Taste and Smell | 5 |
| Touch | 5 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d-1, 3d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 80 lb | 3 | 10 |
| Light (1) | 160 lb | 2 | 9 |
| Medium (2) | 240 lb | 1 | 8 |
| Heavy (3) | 480 lb | 1 | 7 |
| X-Heavy (4) | 800 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 80 lb |
| One-Handed Lift | 160 lb |
| Two-Handed Lift | 640 lb |
| Shove and Knock Over | 960 lb |
| Running Shove and Knock Over | 1,920 lb |
| Carry on Back | 1,200 lb |
| Shift Slightly | 4,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 10 |
| 5 | Face | -5 | 8 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 8 |
| 8 | R. Arm | -2 | 8 |
| 9-10 | Torso | 0 | 8 |
| 11 | Groin | -3 | 8 |
| 12 | L. Arm | -2 | 8 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 8 |
| 15 | Hand | -4 | 8 |
| 16 | Foot | -4 | 8 |
| 17-18 | Neck | -5 | 8 |
| - | Vitals | -3 | 8 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 13 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -13 |
| Current HP | |
| Basic HP | 20 |
| Reeling | 6 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -20 |
| Check #2 | -40 |
| Check #3 | -60 |
| Check #4 | -80 |
| Dead | -100 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Basilisk, Lesser | 196 | |
| Advantages | 356 | |
| Breath | 47 | |
| Affliction 1 Heart Attack, +300%; Area Effect (2 yard radius), +50%; Emanation, -20%; Area Effect Centered on Head, +0%; Respiratory Agent, +50%; Always On, -10%. | 47 | B35 |
| Claws, Sharp (Feet) | 5 | B42 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Damage Resistance 8 Tough Skin, -40%. | 24 | B47 |
| Extra Attack 1 Single Skill (Innate Attack (Gaze)), -20%. | 20 | B53 |
| Extra Attack 2 | 50 | B53 |
| Extra Legs 8, +15. | 15 | B54 |
| Increased Dexterity 4 No Fine Manipulators, -40%. | 48 | B15 |
| Increased Health 3 | 30 | B14 |
| Increased Strength 10 No Fine Manipulators, -40%; Size 2, -20%. | 40 | B14 |
| Innate Attack (Toxic) 1 Follow-Up (Claws), +0%; Onset (1 Minute), -10%. | 4 | B62 |
| Petrifying Gaze | 55 | |
| Affliction 1 Petrification, +300%; Vision-Based, +150%; Only Works on Flesh Targets (Targets must have a body composed of flesh, either living or undead), -10%; Petrification Becomes Heart Attack vs. Astral Targets, +0%; Affects Insubstantial, +20%; Magical, -10%. Emanates from face and area effect follows head motions; covering the face blocks the effect; targets must see the Medusa's face directly to be affected; looking away or looking at the Medusa through a mirror will protect | 55 | B35 |
| Resistant Own Reflected Gaze, +5; +8 to all HT rolls to resist, x0.5; Exception (Reflector Within 10 Feet), -10%. | 3 | B81 |
| Disadvantages | -160 | |
| Cold-Blooded Under 50-degrees | -5 | B127 |
| Decreased Basic Move 3 | -15 | B17 |
| Decreased Intelligence 5 | -100 | B15 |
| Horizontal | -10 | B139 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 2 | 0 | B19 |
| Perks | 1 | |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Glowing Eyes) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Innate Attack (Gaze) | 16 | DX+2 | 4 | B201 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 12 | No | No | 2d-1 cut | C,1 | |
| Natural | Kick | 12 | No | 2d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 12 | No | 2d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 14 | 11 | 2d-2 cr | C | ||
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 2d-2 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|