This page was generated from this file:
Baatezu - Lemure.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Baatezu - Lemure |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Mar 8, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Baatezu | Height | 5' 3” | Hair | Varies |
| Gender | Varies | Weight | 122 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 442 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 442 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 11 |
| Intelligence (IQ) | 5 |
| Health (HT) | 10 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 5.25 |
| Basic Move | 1 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 20 lb | 1 | 8 |
| Light (1) | 40 lb | 1 | 7 |
| Medium (2) | 60 lb | 1 | 6 |
| Heavy (3) | 120 lb | 1 | 5 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 5 |
| 5 | Face | -5 | 3 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 3 |
| 8 | R. Arm | -2 | 3 |
| 9-10 | Torso | 0 | 3 |
| 11 | Groin | -3 | 3 |
| 12 | L. Arm | -2 | 3 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 3 |
| 15 | Hand | -4 | 3 |
| 16 | Foot | -4 | 3 |
| 17-18 | Neck | -5 | 3 |
| - | Vitals | -3 | 3 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 10 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -10 |
| Current HP | |
| Basic HP | 11 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -11 |
| Check #2 | -22 |
| Check #3 | -33 |
| Check #4 | -44 |
| Dead | -55 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Baatezu - Lemure | 442 | |
| Advantages | 625 | |
| Battle Drive: Increased Dexterity 2 Only for Striking, -50%; Only While Fighting in Formation in a Group of 1000 or more Lemures, -40%. | 8 | B15 |
| Claws, Sharp (Feet) | 0 | B42 |
| Claws, Sharp (Hands) | 5 | B42 |
| Damage Resistance 3 Tough Skin, -40%. | 9 | B47 |
| Extra Hit Points 1 | 2 | B16 |
| Increased Dexterity 1 | 20 | B15 |
| Increased Perception 5 | 25 | B16 |
| Increased Will 5 | 25 | B16 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 2 Limited (Cold and Gas), -20%. | 40 | P53 |
| Injury Tolerance (Damage Reduction) 20 Cosmic (Only injured if divided damage is at least 1), +50%; Limited (Heat/Fire and Poison), -30%. | 240 | P53 |
| Regeneration Very Fast (You recover 1 HP per second), +100. | 100 | B80 |
| Resistant Mental Attack, +30. | 30 | B81 |
| Resistant Poison, +15; Immunity, x1. | 15 | B81 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Universal Translation: Modular Abilities (Telepathic Learning) 3 Spoken Languages Only, -40%; Reduced Time 3, +60%. Baatezui automatically understand and can speak any language; The level of Reduced Time is high enough to make the switch from language to language an instantaneous free action | 21 | Psi16 |
| Unkillable 2 Achilles' Heal (Holy Damage), -30%. | 70 | B95 |
| Disadvantages | -185 | |
| Appearance Monstrous, -20. | -20 | B21 |
| Decreased Basic Move 4 | -20 | B17 |
| Decreased Intelligence 5 | -100 | B15 |
| Divine Curse (Cannot enter the Prime Material Plane or the Upper Planes unless summoned) Minor, -5. | -5 | B161 |
| Duty (Obey Superior Baatezu) FR: 12, -10. | -10 | B133 |
| Obsession Long term, -10. Winning the Blood War | -10 | B146 |
| Selfish CR: 12 (Quite Often). | -5 | B153 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Languages | 3 | |
| Language: Baatezu Spoken (Native), +3. | 3 | B24 |
| Quirks | -1 | |
| Dislikes and avoids superior baatezu | -1 | B164 |
| Origin, Planar Born on Baator | 0 | |
| Advantages | 5 | |
| No Silver Cord When astrally projected | 2 | |
| See Invisible Portals Only, -80%. Insubstantial | 3 | B83 |
| Disadvantages | -5 | |
| Extra-Dimensional Being You're affected by powers that work on extra-dimensional beings unless on your plane of birth; You're also susceptible to summoning spells cast from the Prime | -5 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Sharp (Feet) | Kick | 9 | No | No | 1d-2 cut | C,1 | |
| Claws, Sharp (Hands) | Slash | 11 | 8 | No | 1d-3 cut | C | |
| Natural | Kick | 9 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 9 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 11 | 8 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|