This page was generated from this file:
Typical Mimir.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Typical Mimir |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jan 19, 2012 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Mimir | Height | 7” | Hair | None |
| Gender | N/A | Weight | 2 lb | Eyes | None |
| Age | 0 | Size | -6 | Skin | Silver, Metallic |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | N/A |
| 41 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 0 |
| Spells | 0 |
| Race | 41 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 2 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 8 |
| Health (HT) | 15 |
| Will | 8 |
| Fright Check | 8 |
| Basic Speed | 7 |
| Basic Move | 7 |
| Perception | 8 |
| Vision | 8 |
| Hearing | 8 |
| Taste and Smell | 8 |
| Touch | 8 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-6, 1d-5 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 0.8 lb | 7 | 10 |
| Light (1) | 1.6 lb | 5 | 9 |
| Medium (2) | 2.4 lb | 4 | 8 |
| Heavy (3) | 4.8 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 8 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 0.8 lb |
| One-Handed Lift | 1.6 lb |
| Two-Handed Lift | 6.4 lb |
| Shove and Knock Over | 9.6 lb |
| Running Shove and Knock Over | 19.2 lb |
| Carry on Back | 12 lb |
| Shift Slightly | 40 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 4 |
| 3-4 | Skull | -7 | 6 |
| 5 | Face | -5 | 4 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 4 |
| 8 | R. Arm | -2 | 4 |
| 9-10 | Torso | 0 | 4 |
| 11 | Groin | -3 | 4 |
| 12 | L. Arm | -2 | 4 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 4 |
| 15 | Hand | -4 | 4 |
| 16 | Foot | -4 | 4 |
| 17-18 | Neck | -5 | 4 |
| - | Vitals | -3 | 4 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 15 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -15 |
| Current HP | |
| Basic HP | 8 |
| Reeling | 2 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -8 |
| Check #2 | -16 |
| Check #3 | -24 |
| Check #4 | -32 |
| Dead | -40 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Typical Mimir | 41 | |
| Advantages | 451 | |
| Damage Resistance 4 | 20 | B47 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| Eidetic Memory Photographic, +5. | 10 | B51 |
| Extra Hit Points 6 No Fine Manipulators, -40%. | 8 | B16 |
| Flight Magical, -10%. | 36 | B56 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 5 | 50 | B14 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Eyes) | 5 | B61 |
| Injury Tolerance (No Neck) | 5 | B61 |
| Mimicry Voice Library, +50%; Cosmic (No Die Roll Required), +100%. | 25 | B68 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1; Still Affected by IQ Reducing Magic, -10%. | 27 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Sealed | 15 | B82 |
| Single-Minded | 5 | B85 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Unfazeable | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Automaton | -85 | B263 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Incurious CR: 6 (Rarely). | -10 | B140 |
| Low Empathy | -20 | B142 |
| No Sense of Humor -2 Reaction | -10 | B146 |
| Slave Mentality | -40 | B154 |
| Disadvantages | -324 | |
| Cannot Learn Can Memorize, -40%. | -18 | B125 |
| Cannot Speak Mitigator: Being on the Outer Planes, -60%. If off the outer planes, it can only emit an incoherent babbling sound | -6 | B125 |
| Decreased Intelligence 2 | -40 | B15 |
| Decreased Strength 8 | -80 | B14 |
| Fragile (Unnatural) | -50 | B137 |
| No Mana Shutdown Neutralize (Magic) Causes Paralysis, +50%. | -30 | Thm119 |
| No Sense of Smell/Taste | -5 | B146 |
| Numb | -20 | B146 |
| Reprogrammable | -10 | B150 |
| Social Stigma (Valuable Property) | -10 | B156 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Babbles incoherently if IQ artificially reduced to 0 | 0 | |
| Decreased Size 7 | 0 | B19 |
| Neither has nor spends Fatigue Points | 0 | |
| Quirks | -1 | |
| Unnatural Features (Highly Reflective Surface) 1 | -1 | B22 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Natural | Kick | 11 | No | 1d-6 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 11 | No | 1d-5 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 13 | 9 | 1d-7 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|