This page was generated from this file:
Lydia Hoysradt.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Lydia Hoysradt |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 28, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 68 in | Hair | Brown, Straight, Medium |
| Gender | Female | Weight | 178 lb | Eyes | Brown |
| Age | 28 | Size | +0 | Skin | Tan |
| Birthday | July 21 | TL | 4 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 110 |
| Advantages | 127 |
| Disadvantages | -45 |
| Quirks | -1 |
| Skills | 59 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 12 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 14 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-1, 1d+2 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 29 lb | 5 | 9 |
| Light (1) | 58 lb | 4 | 8 |
| Medium (2) | 87 lb | 3 | 7 |
| Heavy (3) | 174 lb | 2 | 6 |
| X-Heavy (4) | 290 lb | 1 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 29 lb |
| One-Handed Lift | 58 lb |
| Two-Handed Lift | 232 lb |
| Shove and Knock Over | 348 lb |
| Running Shove and Knock Over | 696 lb |
| Carry on Back | 435 lb |
| Shift Slightly | 1,450 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 1 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 12 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -12 |
| Check #2 | -24 |
| Check #3 | -36 |
| Check #4 | -48 |
| Dead | -60 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 124 | |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Fatigue Magery 100 No Armor, -45%. | 56 | |
| Fatigue Magery 100 No Armor, -45%; One College Only (Weather), -60%. | 20 | |
| Initiate of the Arcane Order | 3 | |
| Magic Talent 3 | 30 | |
| Disadvantages | -45 | |
| Bad Sight (Nearsighted) Mitigator (Glasses), -60%. -6 to Vision rolls to spot items more than 1 yd away; -2 to all melee attacks; double actual distance to the target when calculating the range modifier for ranged attacks | -10 | B123 |
| Bad Temper CR: 12 (Quite Often). | -10 | B124 |
| Duty (Fire-Fighter) FR: 9, -5; Extremely Hazardous, -5. | -10 | B133 |
| Honesty CR: 9 (Fairly Often). | -15 | B138 |
| Languages | 3 | |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Language: Latin Spoken (Broken), +1; Written (Accented), +2. | 3 | B24 |
| Quirks | -1 | |
| Careful | -1 | B163 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Innate Attack (Projectile) | 14 | DX+2 | 4 | B201 |
| Two-Handed Axe/Mace | 13 | DX+1 | 4 | B208 |
| Fire-Fighter | ||||
| Chemistry/TL4 (Fire) | 13 | IQ+0 | 2 | B183 |
| Explosives/TL4 (Fireworks) | 12 | IQ-1 | 1 | B194 |
| Forced Entry | 15 | DX+3 | 8 | B196 |
| Forensics/TL4 (Arson) | 14 | IQ+1 | 4 | B196 |
| Magic | ||||
| Aleph I | 12 | IQ-1 | 4 | |
| Magic (Weather) | 16 | IQ+3 | 1 | |
| Magic! | 14 | IQ+1 | 6 | |
| Meditation | 12 | Will+0 | 4 | B207 |
| Thaumatology | 16 | IQ+3 | 8 | B225 |
| Misc | ||||
| Leadership | 12 | IQ-1 | 1 | B204 |
| Piloting/TL4 (Broom) | 13 | DX+1 | 4 | B214 |
| Science | ||||
| Alchemy/TL4 | 11 | IQ-2 | 2 | B174 |
| Meteorology/TL4 (Earthlike) | 14 | IQ+1 | 4 | B209 |
| Physics/TL4 | 11 | IQ-2 | 2 | B213 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Great Axe | Swung | 13 | 10U | No | 1d+5 cut | 1,2* | 12‡ |
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 10 | 1d-2 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (15.75 lb, $56,480) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Broom of Flying Move 15 | E | 1 | 4,000 | 2 lb | 4,000 | 2 lb | |
| Cassock of Precaution | E | 1 | 0 | 5 lb | 0 | 5 lb | |
| Corrective Spectacles Mitigator: Bad Sight. Break if penetrated. | E | 1 | 150 | 0.5 lb | 150 | 0.5 lb | DF1:26 |
| Great Axe | E | 1 | 100 | 8 lb | 100 | 8 lb | B274 |
| Salamander Amulet Alchemical. Immunity to mudane fire or fire spells. | E | 1 | 4,920 | 0.25 lb | 4,920 | 0.25 lb | DF1:30 |
| Spell Book Thesis (320 pages), Codex Bound | - | 1 | 20 | 12 lb | 47,310 | 12 lb | |
| Spell: Acid Rain Common, 23 points | - | 1 | 230 | 0 lb | 230 | 0 lb | |
| Spell: Arctic Whirlwind Uncommon, 70 points | - | 1 | 3,500 | 0 lb | 3,500 | 0 lb | |
| Spell: Breathe Water Common, 27 points | - | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Burning Whirlwind Uncommon, 67 points | - | 1 | 3,350 | 0 lb | 3,350 | 0 lb | |
| Spell: Call Lightning Common, 131 points | - | 1 | 1,310 | 0 lb | 1,310 | 0 lb | |
| Spell: Chill Metal Common, 34 points | - | 1 | 340 | 0 lb | 340 | 0 lb | |
| Spell: Clean Common, 24 points | - | 1 | 240 | 0 lb | 240 | 0 lb | |
| Spell: Clean and Straighten Common, 55 points | - | 1 | 550 | 0 lb | 550 | 0 lb | |
| Spell: Cold Wave Uncommon, 60 points | - | 1 | 3,000 | 0 lb | 3,000 | 0 lb | |
| Spell: Continual Wind Unique, 144 points | - | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Spell: Control Weather Common, 180 points | - | 1 | 1,800 | 0 lb | 1,800 | 0 lb | |
| Spell: Control Wind Common, 149 points | - | 1 | 1,490 | 0 lb | 1,490 | 0 lb | |
| Spell: Create Water Common, 21 points | - | 1 | 210 | 0 lb | 210 | 0 lb | |
| Spell: Dimension Door Common, 40 points | - | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Drown Common, 7 points | - | 1 | 70 | 0 lb | 70 | 0 lb | |
| Spell: Essential Water Common, 24 points | - | 1 | 240 | 0 lb | 240 | 0 lb | |
| Spell: Explosive Decompression Uncommon, 80 points | - | 1 | 4,000 | 0 lb | 4,000 | 0 lb | |
| Spell: Freezing Rain Uncommon, 28 points | - | 1 | 1,400 | 0 lb | 1,400 | 0 lb | |
| Spell: Frostbite Common, 11 points | - | 1 | 110 | 0 lb | 110 | 0 lb | |
| Spell: Gaslungs Unique, 35 points | - | 1 | 0 | 0 lb | 0 | 0 lb | |
| Spell: Gust of Wind Common, 72 points | - | 1 | 720 | 0 lb | 720 | 0 lb | |
| Spell: Hail Storm Uncommon, 9 points | - | 1 | 450 | 0 lb | 450 | 0 lb | |
| Spell: Heat Wave Common, 60 points | - | 1 | 600 | 0 lb | 600 | 0 lb | |
| Spell: Lightning Bolt Common, 11 points | - | 1 | 110 | 0 lb | 110 | 0 lb | |
| Spell: Mental Cantrip Common, 7 points | - | 1 | 70 | 0 lb | 70 | 0 lb | |
| Spell: Obscurement Common, 24 points | - | 1 | 240 | 0 lb | 240 | 0 lb | |
| Spell: Physical Cantrip Common, 12 points | - | 1 | 120 | 0 lb | 120 | 0 lb | |
| Spell: Protection From Lightning Common, 88 points | - | 1 | 880 | 0 lb | 880 | 0 lb | |
| Spell: Resist Fire and Cold Common, 47 points | - | 1 | 470 | 0 lb | 470 | 0 lb | |
| Spell: Solid Fog Common, 59 points | - | 1 | 590 | 0 lb | 590 | 0 lb | |
| Spell: Summon Elemental (Tempest) Rare, 58 points | - | 1 | 14,500 | 0 lb | 14,500 | 0 lb | |
| Spell: Summon Elemental (Water) Common, 58 points | - | 1 | 580 | 0 lb | 580 | 0 lb | |
| Spell: Temperature Control Common, 16 points | - | 1 | 160 | 0 lb | 160 | 0 lb | |
| Spell: Time Stop Common, 40 points | - | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Walk on Air Common, 44 points | - | 1 | 440 | 0 lb | 440 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Ash Common, 27 points | - | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Fog Common, 28 points | - | 1 | 280 | 0 lb | 280 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Ice Common, 40 points | - | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Whirlwind Uncommon, 70 points | - | 1 | 3,500 | 0 lb | 3,500 | 0 lb |