This page was generated from this file:
Danelle Notter.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Danelle Notter |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 28, 2010 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Human | Height | 68 in | Hair | Brown, Straight, Short |
| Gender | Female | Weight | 139 lb | Eyes | Brown |
| Age | 28 | Size | +0 | Skin | Tan |
| Birthday | July 21 | TL | 4 | Hand | Left |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 90 |
| Advantages | 122 |
| Disadvantages | -30 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 68 |
| Spells | 0 |
| Race | 0 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 10 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 13 |
| Health (HT) | 11 |
| Will | 12 |
| Fright Check | 12 |
| Basic Speed | 5.75 |
| Basic Move | 5 |
| Perception | 10 |
| Vision | 10 |
| Hearing | 10 |
| Taste and Smell | 10 |
| Touch | 10 |
| Damage (Thrust, Swing) | 1d-2, 1d |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| None (0) | 20 lb | 5 | 8 |
| • Light (1) | 40 lb | 4 | 7 |
| Medium (2) | 60 lb | 3 | 6 |
| Heavy (3) | 120 lb | 2 | 5 |
| X-Heavy (4) | 200 lb | 1 | 4 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 20 lb |
| One-Handed Lift | 40 lb |
| Two-Handed Lift | 160 lb |
| Shove and Knock Over | 240 lb |
| Running Shove and Knock Over | 480 lb |
| Carry on Back | 300 lb |
| Shift Slightly | 1,000 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 1 |
| 3-4 | Skull | -7 | 2 |
| 5 | Face | -5 | 0 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 1 |
| 8 | R. Arm | -2 | 1 |
| 9-10 | Torso | 0 | 1 |
| 11 | Groin | -3 | 1 |
| 12 | L. Arm | -2 | 1 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 1 |
| 15 | Hand | -4 | 0 |
| 16 | Foot | -4 | 0 |
| 17-18 | Neck | -5 | 0 |
| - | Vitals | -3 | 1 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 11 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -11 |
| Current HP | |
| Basic HP | 10 |
| Reeling | 3 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -10 |
| Check #2 | -20 |
| Check #3 | -30 |
| Check #4 | -40 |
| Dead | -50 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Advantages | 119 | |
| Fatigue Magery 100 No Armor, -45%. | 56 | |
| Fatigue Magery 100 No Armor, -45%; One College Only (Fire), -50%. | 20 | |
| Initiate of the Arcane Order | 3 | |
| Magic Talent 4 | 40 | |
| Disadvantages | -30 | |
| Bad Sight (Nearsighted) Mitigator (Glasses), -60%. -6 to Vision rolls to spot items more than 1 yd away; -2 to all melee attacks; double actual distance to the target when calculating the range modifier for ranged attacks | -10 | B123 |
| Duty (Fire-Fighter) FR: 9, -5; Extremely Hazardous, -5. | -10 | B133 |
| Honesty CR: 15 (Almost All The Time). | -5 | B138 |
| Odious Personal Habit Enjoys her job too much; -1 Reaction | -5 | B22 |
| Languages | 3 | |
| Language: Common Native, -6; Spoken (Native), +3; Written (Native), +3. | 0 | B24 |
| Language: Latin Spoken (Broken), +1; Written (Accented), +2. | 3 | B24 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Combat | ||||
| Axe/Mace | 13 | DX+1 | 4 | B208 |
| Innate Attack (Projectile) | 15 | DX+3 | 8 | B201 |
| Fire-Fighter | ||||
| Chemistry/TL4 (Fire) | 16 | IQ+3 | 12 | B183 |
| Explosives/TL4 (Demolition) | 14 | IQ+1 | 4 | B194 |
| Forced Entry | 14 | DX+2 | 4 | B196 |
| Forensics/TL4 (Arson) | 15 | IQ+2 | 8 | B196 |
| Magic | ||||
| Aleph I | 12 | IQ-1 | 4 | |
| Magic (Fire) | 17 | IQ+4 | 2 | |
| Magic! | 15 | IQ+2 | 6 | |
| Meditation | 12 | Will+0 | 4 | B207 |
| Thaumatology | 17 | IQ+4 | 8 | B225 |
| Misc | ||||
| Piloting/TL4 (Broom) | 13 | DX+1 | 4 | B214 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Axe | Swung | 12 | 9U | No | 1d+2 cut | 1 | 11 |
| Natural | Kick | 10 | No | 1d-2 cr | C,1 | ||
| Natural | Kick w/Boots | 10 | No | 1d-1 cr | C,1 | ||
| Natural | Punch | 12 | 9 | 1d-3 cr | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (23.75 lb, $41,730) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Axe | E | 1 | 50 | 4 lb | 50 | 4 lb | B271 |
| Broom of Flying Move 15 | E | 1 | 4,000 | 2 lb | 4,000 | 2 lb | |
| Cassock of Precaution | E | 1 | 0 | 5 lb | 0 | 5 lb | |
| Corrective Spectacles Mitigator: Bad Sight. Break if penetrated. | E | 1 | 150 | 0.5 lb | 150 | 0.5 lb | DF1:26 |
| Salamander Amulet Alchemical. Immunity to mundane fire or fire spells. | E | 1 | 4,920 | 0.25 lb | 4,920 | 0.25 lb | DF1:30 |
| Spell Book Thesis (320 pages), Codex Bound | E | 1 | 20 | 12 lb | 32,610 | 12 lb | |
| Spell: Ash Cloud Uncommon, 18 points | E | 1 | 900 | 0 lb | 900 | 0 lb | |
| Spell: Body of Ash Uncommon, 167 points | E | 1 | 8,350 | 0 lb | 8,350 | 0 lb | |
| Spell: Body of Fire Common, 15 points | E | 1 | 150 | 0 lb | 150 | 0 lb | |
| Spell: Body of Smoke Uncommon, 43 points | E | 1 | 2,150 | 0 lb | 2,150 | 0 lb | |
| Spell: Burning Blast Common, 20 points | E | 1 | 200 | 0 lb | 200 | 0 lb | |
| Spell: Burning Whirlwind Uncommon, 67 points | E | 1 | 3,350 | 0 lb | 3,350 | 0 lb | |
| Spell: Chariot of Fire Common, 272 points | E | 1 | 2,720 | 0 lb | 2,720 | 0 lb | |
| Spell: Control Fire Common, 16 points | E | 1 | 160 | 0 lb | 160 | 0 lb | |
| Spell: Dehydrate Common, 11 points | E | 1 | 110 | 0 lb | 110 | 0 lb | |
| Spell: Delayed Explosive Fireball Common, 46 points | E | 1 | 460 | 0 lb | 460 | 0 lb | |
| Spell: Dimension Door Common, 40 points | E | 1 | 400 | 0 lb | 400 | 0 lb | |
| Spell: Endure Heat and Cold Common, 38 points | E | 1 | 380 | 0 lb | 380 | 0 lb | |
| Spell: Essential Fire Common, 16 points | E | 1 | 160 | 0 lb | 160 | 0 lb | |
| Spell: Explosive Fireball Common, 27 points | E | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Feather Fall Common, 30 points | E | 1 | 300 | 0 lb | 300 | 0 lb | |
| Spell: Fire Burst Uncommon, 2 points | E | 1 | 100 | 0 lb | 100 | 0 lb | |
| Spell: Fire Charm Common, 48 points | E | 1 | 480 | 0 lb | 480 | 0 lb | |
| Spell: Fire Seeds Common, 18 points | E | 1 | 180 | 0 lb | 180 | 0 lb | |
| Spell: Fire Shield Common, 27 points | E | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Fire Storm Common, 78 points | E | 1 | 780 | 0 lb | 780 | 0 lb | |
| Spell: Fire Trap Common, 48 points | E | 1 | 480 | 0 lb | 480 | 0 lb | |
| Spell: Fireball Common, 14 points | E | 1 | 140 | 0 lb | 140 | 0 lb | |
| Spell: Flame Arrow Common, 30 points | E | 1 | 300 | 0 lb | 300 | 0 lb | |
| Spell: Flame Blade Common, 15 points | E | 1 | 150 | 0 lb | 150 | 0 lb | |
| Spell: Flame Strike Common, 9 points | E | 1 | 90 | 0 lb | 90 | 0 lb | |
| Spell: Flame Walk Common, 124 points | E | 1 | 1,240 | 0 lb | 1,240 | 0 lb | |
| Spell: Flame Whip Uncommon, 18 points | E | 1 | 900 | 0 lb | 900 | 0 lb | |
| Spell: Flaming sphere Common, 55 points | E | 1 | 550 | 0 lb | 550 | 0 lb | |
| Spell: Flaming Weapon Common, 41 points | E | 1 | 410 | 0 lb | 410 | 0 lb | |
| Spell: Glyph of Fire Common, 62 points | E | 1 | 620 | 0 lb | 620 | 0 lb | |
| Spell: Heat Metal Common, 24 points | E | 1 | 240 | 0 lb | 240 | 0 lb | |
| Spell: Heat Wave Common, 60 points | E | 1 | 600 | 0 lb | 600 | 0 lb | |
| Spell: Incendiary Cloud Common, 80 points | E | 1 | 800 | 0 lb | 800 | 0 lb | |
| Spell: Minute Meteors Common, 48 points | E | 1 | 480 | 0 lb | 480 | 0 lb | |
| Spell: Orb of Fire Common, 6 points | E | 1 | 60 | 0 lb | 60 | 0 lb | |
| Spell: Produce Flame Common, 11 points | E | 1 | 110 | 0 lb | 110 | 0 lb | |
| Spell: Pyrotechnics Common, 72 points | E | 1 | 720 | 0 lb | 720 | 0 lb | |
| Spell: Resist Fire and Cold Common, 47 points | E | 1 | 470 | 0 lb | 470 | 0 lb | |
| Spell: Spider Climb Common, 36 points | E | 1 | 360 | 0 lb | 360 | 0 lb | |
| Spell: Summon Elemental (Fire) Common, 58 points | E | 1 | 580 | 0 lb | 580 | 0 lb | |
| Spell: Temperature Control Common, 16 points | E | 1 | 160 | 0 lb | 160 | 0 lb | |
| Spell: Walk on Air Common, 44 points | E | 1 | 440 | 0 lb | 440 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Ash Common, 27 points | E | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Fire Common, 27 points | E | 1 | 270 | 0 lb | 270 | 0 lb | |
| Spell: Wall of Fog Common, 28 points | E | 1 | 280 | 0 lb | 280 | 0 lb |