This page was generated from this file:
Giant Praying Mantis.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Giant Praying Mantis |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Nov 5, 2009 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Giant Preying Mantis | Height | 117 in | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 683 lb | Eyes | Varies |
| Age | 0 | Size | +1 | Skin | Varies |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 250 points | |
|---|---|
| Attributes | 0 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 46 |
| Spells | 0 |
| Race | 204 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 28 |
| Dexterity (DX) | 13 |
| Intelligence (IQ) | 2 |
| Health (HT) | 12 |
| Will | 2 |
| Fright Check | 4 |
| Basic Speed | 6.25 |
| Basic Move | 6 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 3d-1, 5d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 157 lb | 6 | 10 |
| Light (1) | 314 lb | 4 | 9 |
| Medium (2) | 471 lb | 3 | 8 |
| Heavy (3) | 942 lb | 2 | 7 |
| X-Heavy (4) | 1,570 lb | 1 | 6 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 157 lb |
| One-Handed Lift | 314 lb |
| Two-Handed Lift | 1,256 lb |
| Shove and Knock Over | 1,884 lb |
| Running Shove and Knock Over | 3,768 lb |
| Carry on Back | 2,355 lb |
| Shift Slightly | 7,850 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 7 |
| 5 | Face | -5 | 5 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 5 |
| 8 | R. Arm | -2 | 5 |
| 9-10 | Torso | 0 | 5 |
| 11 | Groin | -3 | 5 |
| 12 | L. Arm | -2 | 5 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 5 |
| 15 | Hand | -4 | 5 |
| 16 | Foot | -4 | 5 |
| 17-18 | Neck | -5 | 5 |
| - | Vitals | -3 | 5 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 12 |
| Tired | 3 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -12 |
| Current HP | |
| Basic HP | 28 |
| Reeling | 9 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -28 |
| Check #2 | -56 |
| Check #3 | -84 |
| Check #4 | -112 |
| Dead | -140 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Giant Praying Mantis | 204 | |
| Advantages | 483 | |
| Ambidexterity | 5 | B39 |
| Claws, Long Talons (Hands) Armor Divisor (2), +50%. Only pay for hands or feet, not both | 17 | B43 |
| Combat Reflexes Never freeze; +6 on all IQ rolls to wake up or to recover from surprise or mental stun; Your side gets +1 to initiative rolls (+2 if you're the leader) | 15 | B43 |
| Damage Resistance 5 Can't wear armor, -40%. | 15 | B47 |
| Discriminitory Smell | 15 | B49 |
| Extra Attack 1 | 25 | B53 |
| Extra Legs Four Legs, +5. | 5 | B54 |
| Fit, Very +2 to all HT rolls to stay conscious, avoid death, resist disease, resist poison; recover FP at twice the normal rate; lose FP at half the normal rate (in both cases, not FP spent for spells or psi powers) | 15 | B55 |
| Flight Winged, -25%. | 30 | B56 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 3 | 60 | B15 |
| Increased Health 2 | 20 | B14 |
| Increased Perception 10 | 50 | B16 |
| Increased Strength 18 Size 1, -10%. | 162 | B14 |
| Nictitating Membrane 5 | 5 | B71 |
| Night Vision 3 | 3 | B71 |
| Perfect Balance | 15 | B74 |
| Peripheral Vision | 15 | B74 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Disadvantages | -250 | |
| Decreased Intelligence 8 | -160 | B15 |
| Increased Consumption (Consumption x4) | -20 | B139 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Social Stigma (Monster) -3 Reaction | -15 | B155 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Features | 0 | |
| Increased Size 1 | 0 | |
| Meta-Trait: Wild Animal | -30 | B263 |
| Bestial | -10 | B124 |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Perks | 1 | |
| Can sit still for hours on end | 1 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Acrobatics | 14 | DX+1 | 4 | B174 |
| Brawling | 16 | DX+3 | 8 | B182 |
| Climbing | 15 | DX+2 | 4 | B183 |
| Flight | 12 | HT+0 | 2 | B195 |
| Stealth | 20 | DX+7 | 28 | B222 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Long Talons (Hands) Only pay for hands or feet, not both | Slash | 16 | 12 | No | 3d+4 cut | C | |
| Claws, Long Talons (Hands) Only pay for hands or feet, not both | Stab | 16 | 12 | No | 3d+4 imp | C | |
| Teeth, Sharp | Bite | 16 | No | No | 3d+1 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|