This page was generated from this file:
Bronze Guard Dog.gcs
| Identity | |
|---|---|
| Name | Bronze Guard Dog |
| Title | |
| Religion | |
| Player Information | |
|---|---|
| Player | NPC |
| Campaign | Islands of War |
| Created On | Jul 1, 2013 |
| Description | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Race | Golem | Height | 0” | Hair | None |
| Gender | Varies | Weight | 872 lb | Eyes | Bronze |
| Age | 0 | Size | +0 | Skin | Bronze |
| Birthday | Varies | TL | 4 | Hand | Varies |
| 217 points | |
|---|---|
| Attributes | 95 |
| Advantages | 0 |
| Disadvantages | 0 |
| Quirks | 0 |
| Skills | 8 |
| Spells | 0 |
| Race | 114 |
| Earned | 0 |
| Attributes | |
|---|---|
| Strength (ST) | 23 |
| Dexterity (DX) | 12 |
| Intelligence (IQ) | 4 |
| Health (HT) | 15 |
| Will | 10 |
| Fright Check | 10 |
| Basic Speed | 6.75 |
| Basic Move | 11 |
| Perception | 12 |
| Vision | 12 |
| Hearing | 12 |
| Taste and Smell | 12 |
| Touch | 12 |
| Damage (Thrust, Swing) | 2d+1, 4d+1 |
| Encumbrance, Move & Dodge | |||
|---|---|---|---|
| Level | Max Load | Move | Dodge |
| • None (0) | 106 lb | 11 | 9 |
| Light (1) | 212 lb | 8 | 8 |
| Medium (2) | 318 lb | 6 | 7 |
| Heavy (3) | 636 lb | 4 | 6 |
| X-Heavy (4) | 1,060 lb | 2 | 5 |
| Lifting & Moving Things | |
|---|---|
| Basic Lift | 106 lb |
| One-Handed Lift | 212 lb |
| Two-Handed Lift | 848 lb |
| Shove and Knock Over | 1,272 lb |
| Running Shove and Knock Over | 2,544 lb |
| Carry on Back | 1,590 lb |
| Shift Slightly | 5,300 lb |
| Hit Location | |||
|---|---|---|---|
| Roll | Where | - | DR |
| - | Eye | -9 | 0 |
| 3-4 | Skull | -7 | 8 |
| 5 | Face | -5 | 6 |
| 6-7 | R. Leg | -2 | 6 |
| 8 | R. Arm | -2 | 6 |
| 9-10 | Torso | 0 | 6 |
| 11 | Groin | -3 | 6 |
| 12 | L. Arm | -2 | 6 |
| 13-14 | L. Leg | -2 | 6 |
| 15 | Hand | -4 | 6 |
| 16 | Foot | -4 | 6 |
| 17-18 | Neck | -5 | 6 |
| - | Vitals | -3 | 6 |
| Fatigue/Hit Points | |
|---|---|
| Current FP | |
| Basic FP | 15 |
| Tired | 4 |
| Collapse | 0 |
| Unconscious | -15 |
| Current HP | |
| Basic HP | 23 |
| Reeling | 7 |
| Collapse | 0 |
| Check #1 | -23 |
| Check #2 | -46 |
| Check #3 | -69 |
| Check #4 | -92 |
| Dead | -115 |
| Traits | Points | Ref |
|---|---|---|
| Bronze Golem, Large Guard Dog | 114 | |
| Advantages | 421 | |
| Claws, Blunt (Feet) Only pay for hands or feet, not both | 3 | B42 |
| Damage Resistance 6 | 30 | B47 |
| Discriminitory Smell Gives +4 bonus to smell and Tracking where smell helps | 15 | B49 |
| Doesn't Breathe | 20 | B49 |
| Doesn't Eat or Drink | 10 | B50 |
| Doesn't Sleep | 20 | B50 |
| High Pain Threshold Never suffer shock penalties when injured; +3 on all HT rolls to avoid knockdown and stunning; +3 to resist torture | 10 | B59 |
| Increased Dexterity 2 No Fine Manipulators, -40%. | 24 | B15 |
| Increased Health 5 | 50 | B14 |
| Increased Strength 13 No Fine Manipulators, -40%. | 78 | B14 |
| Injury Tolerance (Homogenous) | 40 | B60 |
| Injury Tolerance (No Blood) | 5 | B61 |
| Pressure Support 3 | 15 | B77 |
| Resistant Mental Attack, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Resistant Metabolic Hazards, +30; Immunity, x1. | 30 | B81 |
| Sealed | 15 | B82 |
| Teeth, Sharp | 1 | B91 |
| Ultrahearing | 5 | B94 |
| Unaging | 15 | B95 |
| Vacuum Support | 5 | B96 |
| Disadvantages | -242 | |
| Chummy React to others at +2; -1 to IQ-based skills when alone | -5 | B126 |
| Decreased Intelligence 6 | -120 | B15 |
| Disturbing Voice | -10 | B132 |
| Fragile (Unnatural) Resilient Golems don't have this | -50 | B137 |
| Sense of Duty Master, -2. | -2 | B153 |
| Unhealing (Total) | -30 | B160 |
| Wealth (Dead Broke) | -25 | B25 |
| Domestic Animal | -30 | B263 |
| Disadvantages | -30 | |
| Cannot Speak | -15 | B125 |
| Hidebound | -5 | B138 |
| Social Stigma (Valuable Property) | -10 | B156 |
| Features | 0 | |
| Taboo Trait (Fixed IQ) | 0 | B263 |
| Features | 0 | |
| Neither has nor spends Fatigue Points | 0 | |
| Quadruped | -35 | B263 |
| Advantages | 5 | |
| Extra Legs Four Legs, +5. | 5 | B54 |
| Disadvantages | -40 | |
| Horizontal | -10 | B139 |
| No Fine Manipulators | -30 | B145 |
| Skills | SL | RSL | Pts | Ref |
|---|---|---|---|---|
| Brawling | 14 | DX+2 | 4 | B182 |
| Tracking | 13 | Per+1 | 4 | B226 |
| Melee Weapons | Usage | Lvl | Parry | Block | Damage | Reach | ST |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Claws, Blunt (Feet) Only pay for hands or feet, not both | Kick | 12 | No | No | 2d+5 cr | C,1 | |
| Teeth, Sharp | Bite | 14 | No | No | 2d+2 cut | C |
| Ranged Weapons | Usage | Lvl | Acc | Damage | Range | RoF | Shots | Bulk | Rcl | ST |
|---|
| Equipment (0 lb, $0) | ? | # | $ | Lb | Sum $ | Sum Lb | Ref |
|---|
This is a Bronze Golem specially crafted to house the spirit of a large guard dog, using the Life Force Transfer spell.
It has all the senses a dog would expect to
have, but is much stronger and heavier.
This is normally done to give an ailing pet (or wizard's familiar) a measure of immortality and is only ever done with exceptionally loyal dogs.
It is suggested that the GM use one or more fright checks to suggest how the dog handles the transformation.
This can be lessened for an old dog that was in constant pain or one that was prepared for the change by being the subject of temporary transformative magic in the past. The owners of a pet they're planning to put in a golem often do this to guage what the animal's reaction might be.
Most will slowly step the dog up through weaker golem bodies before going this far, in order to give the dog a chance to adjust to the new level of strength, so they aren't accidentally killed by their pet. This progression is usually followed: leather, clay, concrete, stone and finally bronze.